Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/home/klient.dhosting.pl/predence/ohdrop.com/public_html/blog/wp-content/plugins/wp-rocket/) is not within the allowed path(s): (/home/platne/serwer255548/public_html/ohdrop.com/:/home/platne/serwer255548/tmp/:/home/virtuals/ohdrop.com/:/usr/local/php56-fpm/lib/php/:/tmp:/home/tmp:/var/lib/php5) in /home/platne/serwer255548/public_html/ohdrop.com/blog/wp-content/advanced-cache.php on line 17
Do czego stosować olejki eteryczne? Poznaj 12 nietypowych zastosowań!
logo

Do czego stosować olejki eteryczne? Poznaj 12 nietypowych zastosowań!

Spis treści

Olejki eteryczne są niezwykłymi substancjami, które zawierają w sobie mnóstwo związków lotnych. Warto wiedzieć, że ich zastosowanie nie ogranicza się tylko i wyłącznie do popularnej aromaterapii. Poza nią istnieje szereg zastosowań olejków eterycznych, które są nietypowe i o których nie każdy wie. Do czego stosować te substancje w domu i w czym jeszcze mogą nam one pomóc?

1. Walka z insektami

Olejki eteryczne świetnie nadadzą się od odstraszania różnego rodzaju insektów. To rozwiązanie, które nie wymaga stosowania chemicznych środków. W jaki sposób to zrobić?

Jeżeli doskwierają nam mole – w miejscu ich bytowania należy rozłożyć kulki z waty, które będą nasączone olejkiem lawendowym lub eukaliptusowym. Mrówki nie polubią zapachu olejku goździkowego, pająki – bazyliowego, a rybiki – cytrynowego i waniliowego. Jeżeli nie chcemy mieć w szafach i kątach kulek z waty, miejsca te można również spryskać wodą z dodatkiem olejku. To wystarczająca ilość, by zniechęcić niechcianych lokatorów do wizyt w naszych domach.

2. Walka z roztoczami

Roztocza są małymi pajęczakami, które znajdują się w wilgotnych, ciepłych i zakurzonych miejscach. Łatwo więc się domyślić, że często znajdują się one w materacach, pościeli oraz dywanach. Wydawać by się mogło, że tylko pranie w wysokiej temperaturze jest w stanie je zabić, ale nic bardziej mylnego. Roztoczy pozbędziemy się także za pomocą kilku kropel olejku tymiankowego lub eukaliptusowego. Przydatne okażą się olejki OhDrop. Są naturalne oraz cechują się niezwykle wysoką jakością. Dzięki czemu można być pewnym, że nie będziemy zraszać swojej pościeli chemicznymi specyfikami.

Można też spryskiwać łóżko wodą z dodatkiem olejku, dzięki czemu roztocza nie będą nam towarzyszyć.

3. Olejki eteryczne i pachnące odkurzanie

Aby odkurzanie stało się przyjemne i pachnące, na samym początku warto nasączyć gazik wybranym olejkiem eterycznym. Następnie należy wciągnąć go w pierwszej kolejności, dzięki czemu odkurzacz rozniesie po całym pomieszczeniu piękny zapach olejku, co na pewno korzystnie wpłynie na komfort sprzątania.

4. Pachnący dom i samochód

Podobnie jak w przypadku odkurzania – warto również swoją wycieraczkę skropić dowolnym olejkiem eterycznym. Niech będzie to zapach, który naprawdę lubimy. Podobnie można zrobić z samochodem. Wystarczy pokropić dywanik w aucie kilkoma kroplami olejku.

5. Niwelowanie nieprzyjemnych zapachów

Jeżeli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu (na przykład z butów), warto użyć olejków eterycznych. Znów zaznaczamy, by korzystać tylko z tych sprawdzonych, naturalnych i z atestami. Doskonale sprawdzą się w tym olejki eteryczne OhDrop. Wystarczy kilka kropel, by usunąć nieprzyjemny zapach – na przykład potu. Warto także wiedzieć, że olejki eteryczne mają właściwości bakteriobójcze.

6. Świeżość w lodówce

Aby lodówka zawsze pachniała świeżością, należy umieścić w niej miskę z sodą oczyszczoną. Do niej trzeba jednak dodać kilka kropel olejku grejpfrutowego. Naczynie takie umieszcza się na jednej z półek, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżym zapachem.

7. Pomoc w sprzątaniu łazienki

Olejki eteryczne pomagają w czyszczeniu zlewu oraz armatury łazienkowej. Dzięki połączeniu sody oczyszczonej, octu jabłkowego i olejku z bergamotki, można skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z rur oraz różnego rodzaju osadów. Dodajmy, że to rozwiązanie bezpieczne, naturalne i ekologiczne. Dzięki zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych, możemy być pewni, że nie korzystamy z mocnych, chemicznych środków, które nie są wskazane.

8. Olejki eteryczne i mycie podłóg

Mało kto wie, że olejki eteryczne świetnie impregnują drewniane podłogi. Dlatego też warto ich używać przy ich myciu. Nada się do tego olejek z drzewa herbacianego lub sandałowego. Dzięki myciu podłóg płynem z dodatkiem olejków, spowolnimy także osiadanie kurzu. Przypominamy – olejki posiadają także właściwości antybakteryjne.

9. Czyszczenie dywanów

A skoro jesteśmy przy podłogach, olejki świetnie też pomogą przy czyszczeniu… dywanów! To czynność, która często kojarzy się z masą pracy i długim oczekiwaniem. Tymczasem by usunąć brud lub nieświeży zapach, wystarczy użyć sody oczyszczonej z dodatkiem olejku z lawendy, cytryny lub mięty. Po 20 minutach dywan odkurzamy i już można się cieszyć świeżością.

10. Olejki eteryczne- pomoc w praniu

Aby uzyskać piękny, naturalny aromat na swoich ubraniach, wystarczy dodać do proszku kilka kropel swojego ulubionego olejku eterycznego. Warto jednak sprawdzić przed praniem, czy producent pralki pozwala na takie rozwiązanie.

11. Niwelowanie zapachu farby

Wszyscy znamy czas, gdy po malowaniu w domu unosi się nieprzyjemny zapach farby. Można go jednak uniknąć, a pomocne przy tym okażą się olejki eteryczne. Wystarczy do puszki farby dodać 10 ml olejku miętowego, który nie wpłynie na barwę farby, ale pozwoli wywietrzeć zapachowi dużo szybciej.

12. Olejki eteryczne. Niwelowanie zapachu spalenizny i dymu

Może zdarzyć się, że czasem coś przypalimy. Niestety, ceną nie będzie tylko spalone danie i garnek, ale również nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się w domu nawet kilka dni. Dlatego też warto wiedzieć, że zneutralizować go może olejek z eukaliptusa, drzewa herbacianego lub rozmarynu. Wystarczy dodać go do wody, a następnie rozpylić w pomieszczeniu – na przykład za pomocą spryskiwacza do kwiatów.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwalne wpisy